"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt

David Holmgren v Praze
(8.5 - 11.5.2005)

 

Malá reportáž o návštěvě důležité osobnosti ze světa permakultury D. Holmgrena a jeho přítelkyně S. Dennet v Praze

Davida se Sue jsme vyzvedli na letišti po jejich příletu z Japonska v něděli 8.5. večer. Návštěva České republiky je jednou ze zastávek jejich téměř půlročního turné po světě. Oba byli v Praze poprvé, takže jsme se stali i jejich průvodci. Pražskou část pobytu jsme organizovali ve spolupráci se Sdružením Země, zbylou část pobytu měl na starosti pozemkový spolek Permalot, který návštěvu Davida a Sue zorganizoval.

Procházka po Vyšehradě

 

Dopolední pondělní vycházka po Vyšehradě se velmi líbila, bylo příjemné počasí i atmosféra. Bohužel byla časově omezená dalším programem.  Slovy Sue Dennet : "Realy lovely and  quiet place" ("překrásné a opravdu klidné místo").  

David Holmgren, Jaroslav Svoboda, Květa Kolouchová

Přednáška a beseda pro veřejnost
(9.5.2005 16:30-21:30)

Účast byla díky kvalitní propagaci hojná, téměř 80 účastníků, takže přednáškový sál nad restaurací Albio praskal ve švech. Kvalitní a plynulý překlad do češtiny zajistila Lenčí Samková. S organizací a přípravou pomáhali členové sdružení a Klubu přátel Země.

 

David Holmgren v Praze

Davidova přednáška byla rozdělena do tří částí a každá byla doprovázená promítanou prezentací.

První část přednášky se týkala především představení permakultury a jejích principů. Presentace obsahovala mnoho fotek z praktického uplatnění permakultury v Austrálii. 

Po téměř dvouhodinové úvodní části byla delší přestávka s přichystaným občerstvením (čaj a voda z přírodního pramene, namazaný kváskový chléb a zeleninová obloha z bioprodukce). O přestávce bylo možno si zakoupit a nechat podepsat Davidovu knihu, CD Melliodora a permakulturní principy na magnetických kartičkách.

    

Sue s CDčky a knihami

V druhé části prezentace David na přání mnohých účastníků hovořil podrobněji o svém vlastním statku Melliodora, který se svou přítelkyní Sue založili na 1ha půdy v roce 1985 a realizují na něm všechny permakulturní principy. Jejich statek uživí více osob a je krásnou ukázkou, že to všechno funguje i v méně příznivých podmínkách, než jsou ty naše české (David poznamenal: "Co my bychom dali za tak úrodnou půdu...").

Od obaleče jablečného přes kozy až k světové produkci ropy

Třetí část Davidova vstupu byla věnovaná světové energetické krizi a možným východiskům. David dostával mnoho upřesňujících otázek, tedy se hovořilo o tématech jak ze zahradnické praxe (obaleč jablečný, husy, kozy, slepice, mulčování, sítě na stromech...) přes stavební záležitosti (vytvoření rybníčků na Melliodoře, pasivní využití sluneční energie a proudění vzduchu, vodní čerpadla...) až po energetické a politické otázky (utajené informace, energetická krize, varianty možného vývoje lidské společnosti...). Rozsah Davidových vědomostí a zkušeností z praxe je obdivuhodně celistvý. Na závěr prezentace nechybělo samozřejmě společné fotografování.

 

Zleva: Vladimír Hudák, Iva Poslová, David Holmgren, Jaroslav Svoboda, Květoslava Kolouchová

Na závěr...

Další den (10.5.2005) byl částečně věnován procházce po historické části města - navštívili jsme Pražský Hrad, Karlův most, Staroměstské náměstí.  Praha se našim hostům velmi líbila, nicméně jejich oči si snad ještě více všímaly různých praktických věcí, které běžným turistům unikají ... stavebních materiálů, hornin, různých vzorů dlažebních kostek a detailů na starodávných dveřích a samozřejmě pražské zeleně, místních druhů, městské krajiny... 

V úterý 11.5.2005 dopoledne odcestovali Sue a David vlakem do Permalotu u Bouzova, kde byl v termínu 13.-15.5. naplánován Davidem vedený víkendový seminář.

Oba se již přes dvacet let stravují převážně produkcí jejich statku Melliodora a Sue sama říká, že jíst potravu z nejbližšího okolí je jeden z hlavních principů "jejich" makrobiotiky. Probrali jsme mnoho témat a náš dojem ze Sue a Davida byl opravdu velmi příjemný a pro nás bylo potěšením je zde hostit.

Jaroslav Svoboda a Květoslava Kolouchová, 2005


Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt