"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt

Oslava dne stromu
Sázení na Toulcově Dvoře v Praze 
(22.10.2005)

    Den Stromu byl oficiálně 20.10.2005, ale byl to čtvrtek. Stromům je to jedno, ale někteří z nás stále ještě pracují a moc by se nás nesešlo. Přesunuli jsme tedy sázení na sobotu. Akci organizovalo Sdružení Země, náklady byly hrazeny z grantu od města Prahy. Nakoupili jsme po dohodě s vedením Toulcova Dvora vhodné původní druhy dřevin, které se na dané místo hodily. Jednalo se o osázení lokality hned vedle mokřadu, ale stráňka obrácená na jih je suchá, takže i vybrané dřeviny tomu odpovídaly - javor babyka, jeřáb břek, svída krvavá, líska, dřín, hloh, kalina tušalaj a poblíž mokřadu vlhkomilná kalina obecná.

Akce byla určená členům Klubu Přátel Země i veřejnosti. Sešlo se nás přesně tolik, kolik se nás sejít mělo.

Holá stráňka + keře = osázená stráňka. Tím vznikne příjemný stín kolem laviček, větrolam a lepší klima pro mokřad. Cíl je tedy jasný, jdeme na to.
Půda byla udusaná, ale předem domluvené terasování svahu, které zajistil Toulcův Dvůr, pomůže u stromků zadržet dešťovou vodu, půda bude méně vysychat a umožní to pokládat kolem nich mulč. Tím zase zabráníme růstu konkurenční trávy a plevelů v blízkosti nově vysazených rostlin. Jednoduché, ale účinné.


Bez ohledu na věk, pohlaví a příslušnost k živočišnému druhu, každý považoval za čest vyhloubit svou jámu sám a svůj keřík si osobně zasadit. Sázely děti, slečny, tatínkové, maminky, babičky a dokonce i psi. Je fajn vidět, komu všemu leží na srdci blaho naší planety.


Není nad to, když má muž situaci pod kontrolou. Pak jde vše snadno ...


Nikdo se před prací neschovával (Petra v sudu jen něco hledala)! Dokládají to mnohé vítězné fotografie u vlastnoručně zasazených exemplářů. No uznejte, kdo se v dnešní době může pochlubit, že zasadil strom uprostřed Prahy?

S pocitem dobře vykonané práce jsme se tímto krásným lesním tunelem vrátili do hlavní části areálu T.D., navštívili pěknou výstavku o stromech a nakoupili si v prodejně bio potravin. 

Toto je nedaleký meandr potoka Botiče, pár kroků za plotem areálu, uprostřed Prahy. Právě zde si člověk uvědomí, jak ovlivňujeme přírodu svým každodenním životním stylem. Další nádherné místo, které je právě v tuto chvíli vážně ohroženo rozpínáním gigantických nákupních center a průmyslových zón, které už prosvítají za pobřežní vegetací. Změnit osud těchto míst k lepšímu můžeme jen tak, že změníme především sebe a své děti. 
Pokud vás to zajímá, nápad jak to udělat bychom už měli ...

 

Text a fotky J.Svoboda a K.Kolouchová
2005

Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt