"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt

Ekozahrádka rok 2005

 

    Upozorňuji, i pro vaše vlastní očekávání ze svých zahrádek, že ne vždy rostlinstvo vypadá pěkně a upraveně. Fotografie byly pořízené v ideálním čase bujného růstu, trvalky ale odkvetou, polehnou, uschnou, v zimě některé části shnijí ... a je to tak správně. Na jaře opět vyraší do plné krásy. Podle přírody neupravenost neexistuje, existuje jen neustálá změna. Uschlé odkvetlé trsy by na fotkách moc nevynikly, ale v přírodě bývají realitou značnou část roku, stejně tak v ekozahradě. Rostliny během roku stárnou a umírají, jako lidé během svých životů. Osvobodit se od názoru, že vždy vše musí vypadat ideálně, vám umožní odložit nůžky a přestat maniakálně pošilhávat po každém uschlém lístku ... 

 


Říjen                                 Prosinec

 

Všechny fotografie znázorňují různé části jednoho pozemku, foceno během jara a léta 2005 na mé zahradě. K jakémukoliv případnému šíření fotografií si prosím vyžádejte můj souhlas. 


Ekozahrádka 2004
Ekozahrádka 2005
Ekozahrádka 2006

Jak bych svou nynější zahrádku ještě vylepšil?

    Zvětšil bych ji z 900m2 na 1,5 hektaru a přidal spousty stromů a keřů, které se na ní už nevejdou, stejně jako zeleninové záhony jiného tvaru a velký rybník. Přidal bych i více volného prostoru s jedlým trávníkem a ohništěm, který ustoupil snaze o využití každého kousku pro trvalkové experimenty. Také by přišla vhod letní venkovní kuchyň a ložnice ... ale to se opravdu vejde až na větší pozemek :-)

Jaroslav Svoboda, 2005

 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt